PROSLAVA OB DNEVU SAMOSTOJNOSTI IN ENOTNOSTI, december 2024
Praznovanje ob dnevu samostojnosti in enotnosti se odvija ravno v času zimskega solsticija. Še malo torej in bo najkrajšemu dnevu sledilo počasno daljšanje dneva vse do konca šolskega leta. Po stari slovenski šegi so v tem času ljudje prižigali panje, stare štore, da bi s svetlobo pomagali preganjati zimo. Ali danes še kje prižigajo panje? Zagotovo pa vsi prižigamo lučke, luči, svečke. Za vse nas je to priložnost, da netimo dobre odnose, prižigamo luči prijateljstva, dobrohotnosti, dobronamernosti. Narava nam je lahko velika učiteljica – malo po malo daljši dan, malo po malo več svetlobe v naše odnose.
Z dnevom samostojnosti in enotnosti obeležujemo začetek naše države. S praznikom se spominjamo 26. decembra 1990. Na plebiscitu so se odločali o tem, da Slovenija ne bo več del Jugoslavije, da bo postala samostojna država. Slovenska politika je tedaj razglasila rezultate plebiscita. In danes živimo v naši državi v miru in večinoma v blagostanju.
S tem besedilom nas je nagovorila ravnateljica naše šole Maja Mehle. Ob prazniku nam je čestitala, nam zaželela lepo božično praznovanje in srečo v novem letu. Končala je z mislijo pesnika Toneta Pavčka: »Pravo prijateljstvo gore premika.«
Voditelja proslave Isa in Aldin sta navzoče nagovorila z mislimi o domovini: domovina je prostor, od koder prihajamo, do nje čutimo pripadnost. Je kraj, kjer nas povezujejo skupne vrednote, kultura in zgodovina, ki nas oblikujejo kot narod. Domoljubje pa ni zgolj ljubezen do zemlje, temveč tudi spoštovanje tradicije in prizadevanje za boljšo prihodnost vseh ljudi.
Spomnila sta nas na najpomembnejše vrednote, na katere v hitrem tempu življenja večkrat pozabimo. Spoštovanje tradicije, prijateljstvo, sodelovanje, ljubezen do živih bitij in do domovine. Nekoga moraš imeti rad, znamenita pesem Ivana Minattija, je bila rdeča nit našega programa.
V letošnjem letu se spominjamo številnih osebnosti, ki so pomembno vplivale na razvoj Slovenije, slovenskega jezika in književnosti. Slišali smo razmišljanje o slovenski zgodovini ter o generalu in pesniku Rudolfu Maistru, branitelju slovenske severne meje, ki ga je predstavil učenec Davorin. Prebral nam je Maistrovo pesem Do domovine. Leto 2024 zaznamuje 150. obletnica njegovega rojstva in 90. obletnica njegove smrti. Vlada Republike Slovenije se spominja generala Maistra in v čast njegovim izjemnim zaslugam za slovenski narod razglasi leto 2024 za leto generala Rudolfa Maistra.
Pesem Toneta Pavčka Prijateljstvo nam je deklamiral prvošolec Kras, Jakob pa odlomek iz pesmi Soči goriškega pesnika in duhovnika Simona Gregorčiča, letos je namreč 180. obletnica njegovega rojstva. Letos se spominjamo tudi 100. obletnice rojstva pesnika, prevajalca in urednika Ivana Minattija, predstavnika prvega povojnega rodu slovenskih pesnikov. Njegovo pesem Nekoga moraš imeti rad sta deklamirali Juta in Vita. Eva je deklamirala pesem Cirila Zlobca Ura filozofije, Minattijevo pesem Če bi človek pa Tinkara. Poleg znanih in zagotovo že slišanih pesmi smo uživali tudi v avtorskih besedilih naše učenke in učencev Mance, Davorina in Leva Janeza.
V igri z žogo sta nam nogometne veščine prikazala Aldin in Arian, plesalke 2. in 3. razreda pa so nam zanimivo zaplesale. Sedmošolke so navdušile občinstvo z odlično koreografijo, ki so jo same sestavile.
V dramski igrici Miška išče prijatelja so nas prvošolci spomnili, da moramo biti prijazni do drugih, če želimo, da nas imajo radi. Četrtošolci pa so nas v Zimski pravljici o prijateljstvu naučili, da je prijateljstvo največja čarovnija. V življenju včasih pridejo trenutki, ko se stvari podrejo tako kot njihov snežak. Ko se odločimo za sodelovanje namesto prepira, ustvarjamo nekaj čudovitega – ne le snežakov, ampak tudi trdna prijateljstva in spomine, ki trajajo za vedno.
Prvošolec Maj je z občutkom zapel slovensko himno. Četrtošolec Justin nam je na klarinet zaigral evropsko himno. Učenke vokalne skupine, učenci mladinskega pevskega zbora in učenci šolskega benda so nas s pesmimi Mlade oči, Igraj kolce, Eres tu in Mini maksi popeljali v razmišljanje o medsebojnih odnosih.
Na ogled so bila čudovita risarska in slikarska dela učencev 6.–9. razreda, ki so v mesecu novembru sodelovali na umetniškem taboru, izhodiščna tema likovnega ustvarjanja je bila Minattijeva pesem Nekoga moraš imeti rad. V Galeriji je na ogled razstava likovnih del, s katerimi se predstavljajo študentke Akademije za likovno umetnost in oblikovanje iz Ljubljane na magistrskem študiju slikarstva, kiparstva, restavratorstva in oblikovanja. Razstavljena so izbrana in nagrajena likovna dela učencev 1.–3. razreda, ki so sodelovali v šolskem likovnem natečaju na temo Moj najljubši trenutek. Strokovna komisija je pregledala 74 prejetih risb in slik in med njimi izbrala 25 del za razstavo, 10 učencev pa je prejelo priznanje za kvalitetno likovno delo in praktično nagrado.
Stand-up komik Matija nas je nasmejal s svojimi šalami o matematiki, rokometu in Božičku.
Gala nam je prebrala: Ko vse skupaj obogatimo z Luninimi navdihujočimi besedami – PRIJAZEN,
RAZUMEN,
ISKREN,
JASEN,
AMBICIOZEN,
TOPEL,
EMPATIČEN,
LJUBEZNIV IN
JUNAŠKI – z veseljem soustvarjamo prijetno okolje za bivanje in sodelovanje na Osnovni šoli Prule.
Prijeten zaključek leta sta nam zaželela Isa in Aldin: »V novem letu vam želimo, da si večkrat vzamete čas zase in za svoje bližnje ter da počnete stvari, ki vas izpolnjujejo in osrečujejo.«