Spodnje meje izbirnega postopka na šolah z omejitvijo vpisa

Za prejšnja šolska leta so spodnje meje izbirnega postopka na šolah z omejitvijo vpisa dostopne na povezavi.

Za učence, ki bodo 9. razred zaključili v šolskem letu 2024/2025, bodo spodnje meje izbirnega postopka na šolah z omejitvijo vpisa znane v drugi polovici junija 2025.

 

S 1. 9. 2024 se uporabljajo nova merila za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v srednje šole (merila so navedena spodaj).

 

MERILA ZA IZBIRO KANDIDATOV V PRIMERU OMEJITVE VPISA

 

Izbirni postopek v primeru omejitve vpisa

Za vsak program je razpisano določeno število mest.

Če je za program prijavljenih več kandidatov, kot je razpisanih mest, pride do omejitve vpisa. To pomeni, da mora šola določeno število kandidatov zavrnit.

Kandidati se izbirajo v dveh krogih. Oba kroga potekata meseca junija, potem, ko učenci že zaključijo 9. razred.

  • PRVI KROG IZBIRNEGA POSTOPKA: Sprejmejo toliko kandidatov, da zapolnijo 90% mest (10% mest se prihrani za drugi krog). Če kandidat ni sprejet v prvem krogu, se vključi v drugi krog.
  • DRUGI KROG IZBIRNEGA POSTOPKA: Kandidat lahko »izbira« med programi, ki imajo omejitev vpisa (če ima program omejitev vpisa, se za drugi krog prihrani 10% razpisanih mest), in programi, kjer so še prosta mesta. Seznam programov kandidat dobi v srednji šoli, na kateri ima prijavo.

 

V prvem in drugem krogu izbirnega postopka se upoštevajo ista merila. Merila so navedena spodaj in so povzeta po dokumentu Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazij (Uradni list RS, št. 67/24) https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2024-01-2212.

 

Prvo merilo

V primeru omejitve vpisa se kandidati razvrstijo na podlagi vsote dosežkov iz:

  • seštevek zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda osnovne šole, kar predstavlja največ 60 odstotkov celotne vsote

in

  • dosežka na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine oziroma italijanščine ali madžarščine na narodno mešanih območjih) in matematike, izražena v odstotnih točkah, ki predstavljata vsak največ po 20 odstotkov celotne vsote.

Vsota odstotkov se izračuna po formuli:

pri čemer je:

Sk – seštevek kandidatovih zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu OŠ,

S – maksimalni možni seštevek zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu OŠ (možnih je največ 175 točk),

U – dosežek kandidata na NPZ iz učnega jezika v odstotnih točkah,

M – dosežek kandidata na NPZ iz matematike v odstotnih točkah.

 

 

V programih, ki zahtevajo uspešno opravljen preizkus nadarjenosti oz. spretnosti, se upoštevajo še točke iz dosežkov na preizkusu nadarjenosti oz. spretnosti in sicer:

  • za dosežek nad 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti se prišteje še dodatnih 10 točk,
  • za dosežek od 80 do 90 odstotkov vseh možnih točk na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti se prišteje še dodatnih 5 točk.

V programih Gimnazija (športni oddelek) in Ekonomska gimnazija (športni oddelek) se upoštevajo še točke iz statusa športnika in sicer:

  • za status športnika A se prišteje še dodatnih 10 točk,
  • za status športnika B se prišteje še dodatnih 5 točk.

 

Drugo merilo

Če se potem, ko se upošteva prvo merilo, na spodnji meji razvrsti več kandidatov z istim številom točk po prvem merilu, se izbira med temi kandidati opravi na podlagi drugega merila in sicer:

  • skupno število odstotnih točk kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine) in matematike.

 

Tretje merilo

Če se potem, ko se upošteva drugo merilo, na spodnji meji še vedno razvrsti več kandidatov z istim številom točk po drugem merilu, se izbira med temi kandidati opravi na podlagi tretjega merila in sicer:

  • število doseženih odstotnih točk kandidata na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (slovenščine).

 

 

NADOMESTNI DOSEŽEK PRI NACIONALNEM PREVERJANJU ZNANJA – SAMO ZA KANDIDATE, KI IZ OPRAVIČLJIVIH RAZLOGOV NIMAJO DOSEŽKOV PRI NACIONALNEM PREVERJANJU ZNANJA

 

Dokument Odredba o merilih za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa v programe srednjega poklicnega izobraževanja, srednjega strokovnega izobraževanja ter gimnazij (Uradni list RS, št.67/24) https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2024-01-2212 določa tudi nadomestni dosežek pri nacionalnem preverjanju znanja za kandidate, ki iz opravičljivih razlogov nimajo dosežkov pri nacionalnem preverjanju znanja in sicer:

5. člen

(1) Za kandidate, ki iz opravičljivih razlogov nimajo dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz učnega jezika (U) ali matematike (M), se pri tem predmetu za potrebe izvedbe vpisnega postopka v programe z omejitvijo vpisa določi nadomestni dosežek kot mediana dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz tega predmeta tistih kandidatov, ki imajo enak seštevek zaključnih ocen tega predmeta v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole. Dosežki pri učnem jeziku na nacionalnem preverjanju znanja se upoštevajo pri tem izračunu kot en predmet.

(2) Če je kandidatov z enakim seštevkom zaključnih ocen v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole pri tem predmetu, ki imajo dosežek nacionalnega preverjanja znanja iz tega predmeta, manj kot 30, se nadomestni dosežek določi kot mediana dosežkov na nacionalnem preverjanju znanja iz tega predmeta širšega nabora kandidatov, v katerem so tisti z enakim seštevkom, tisti z eno točko višjim seštevkom in tisti z eno točko nižjim seštevkom zaključnih ocen v 7., 8. in 9. razredu osnovne šole iz tega predmeta.

 

Dokument Pravilnik o nacionalnem preverjanju znanja (Uradni list RS, št. 67/24) https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2024-01-2209/pravilnik-o-nacionalnem-preverjanju-znanja-v-osnovni-soli določa tudi opravičljive razloge za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja (12. člen pravilnika) ter postopanje staršev in šole v primeru neudeležbe pri nacionalnem preverjanju znanja (13. člen pravilnika).

12. člen (opravičljivi razlogi za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja)

Opravičljivi razlogi za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja so:

  1. bolezen, poškodba oziroma zdravstveno stanje učenca, ki onemogoča udeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja,
  2. naravna ali druga nesreča (npr. prometna nesreča),
  3. smrt v družini,
  4. aktivna udeležba na mednarodnem tekmovanju iz znanja ali veščin na podlagi predhodne uvrstitve učenca na državnem tekmovanju,
  5. aktivna udeležba na velikem mednarodnem športnem tekmovanju v skladu z zakonom, ki ureja šport, in
  6. drugi utemeljeni razlogi.

13. člen (neudeležba pri nacionalnem preverjanju znanja)

(1) Starši učenca, ki se nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta ni udeležil, morajo razloge za neudeležbo učenca sporočiti ravnatelju osnovne šole, ki jo učenec obiskuje, najpozneje v 24 urah po začetku nacionalnega preverjanja znanja iz posameznega predmeta. Pisna dokazila o upravičenosti razlogov iz prejšnjega člena starši predložijo ravnatelju najpozneje v treh delovnih dneh od sporočila ravnatelju o razlogih za neudeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja. Pisno dokazilo v primeru bolezni, poškodbe oziroma zdravstvenega stanja učenca, ki onemogoča udeležbo pri nacionalnem preverjanju znanja, je potrdilo pristojnega zdravnika. Za utemeljitev neudeležbe pri nacionalnem preverjanju znanja iz razlogov od 2. do 6. točke prejšnjega člena se predložijo dokazila pristojnih institucij oziroma organov, iz katerih izhaja, da se učenec ni mogel udeležiti nacionalnega preverjanja znanja.

(2) Ravnatelj na podlagi predloženih dokazil v treh dneh od prejema dokazil odloči o upravičenosti razlogov iz prejšnjega člena.

 

(Skupno 1.108 obiskov, današnjih obiskov 1)