PREŠERNO S PREŠERNOM
Kulturni praznik Prešernov dan smo na Osnovni šoli Prule obeležili s kulturnim dogodkom, ki so ga soustvarjali deklamatorji, pevci solisti, plesalci, otroški pevski zbor in šolski bend. Tokrat smo povezali življenje Franceta Prešerna in vodo kot simbol večnosti, življenja, navdiha, morda tudi umetnosti.
Začeli smo s slovensko himno, ki jo je zapel otroški pevski zbor.
Zbrane je nagovorila ga. ravnateljica.
Dekleta so nanizala motive, značilne za Prešernovo poezijo: mladost, sreča, Prešeren, nesreča, pesmi, pravo, življenje, ljubezen, Julija, sonet, vino, prijatelji, pesnik, voda in srce.
O Vrba, srečna, draga vas domača,
kjer hiša mojega stoji očeta …
Mladi France je že zgodaj pokazal, da ni za n kmete, ampak za v šolo. Poslovil se je od domačih in odšel na Kopanj k stricu, potem v normalko v Ribnico, z normalko je nadaljeval v Ljubljani, kjer je opravil gimnazijo in dva letnika študija ter na Dunaj.
Učenci 1. a, 1. n in 3. n so s plesom prikazali »naravne sile« ob skladbi Naravne sile.
Zatem je k njim prišel dr. Fig in jim prinesel slastne fige.
Otroški pevski zbor in šolski bend sta zapela Ob bistrem potoku je mlin, zraven so ju spremljali plesalci iz 4. razreda.
Ljubezen je gotovo glavni vzvod pesnikov, da pišejo. Prešernova muza je bila Primičeva Julija, a so tudi mnoga druga dekleta vplivala na njegovo poezijo, denimo Dolenčeva Zalika, ki je bila »kriva« za Povodnega moža.
Prvošolka Kioko je izredno doživeto deklamirala Povodnega moža – vse 14 kitic.
Srce pravi ET BAM, kot so ob otroškem pevskem zboru zapele učenke interesne dejavnosti francoščina in zaplesale učenke plesnega krožka.
Pesem Glosa govori o položaju pesnika oziroma umetnika. Slišali smo deklamacijo pesmi ob sprehodu igralk s knjigami.
Otroški pevski zbor ob spremljavi šolskega benda je zapel skladbo Po jezeru bliz Triglava.
Zdravljico najbolj poznamo po njeni sedmi kitici, ki smo jo Slovenci zbrali za slovensko himno. Tokrat smo slišali celo.
France Prešeren ne bi bil to, kar je bil, če ne bi imel prijateljev, in njemu najbližja sta bila Andrej Smole in Matija Čop. Nazdravili so na prijatelje in na dobre ljudi.
Pevka solistka je z izvrstno deklamatorko in ob spremljavi otroškega pevskega zbora ter šolskega benda izvedla Kreslinovo skladbo Reka.
Spraševali smo se, kako je Prešeren izgledal ter kakšen je bil po zunanjosti. Iz Spominov na Prešerena nam je to zaupala njegova hčerka Ernestina.
Ob sodobnih ritimih sta zaplesali sedmošolki in četrtošolka.
de b’ uka žeja me iz tvojga svéta
speljala ne bila, goljfiva kača!
Ob koncu pa je sledilo še povabilo na razstavo ilustratorke Teje Milavec, ki je v petkovem popoldnevu izvedla delavnice v Galerije Osnovne šole Prule.